معرفی ساختار مسابقه « کی هنرپیشه است؟» :

هر برنامه در قالب یک مسابقه بین 6 نفر شرکت کننده به صورت U در مقابل جمعی از تماشاگران به همراه مجری در وسط U برگزار می‌گردد.

از بین این 6 نفر، دو شرکت کننده به عنوان “هنرپیشه” حضور دارند که از نحوه­‌ی روند مسابقه (سوالات، غافلگیری و حذف یکی از شرکت کننده‌ها) باخبرند. هنرپیشه‌ها با شغل‌های از پیش تعیین شده وارد مسابقه می‌شوند. که می‌بایست در طول مسابقه با سیاست نقش خود را ایفاء نمایند و سعی کنند اذهان دیگر شرکت کننده‌ها را با همکاری یکدیگر از خود دور کنند.

در ساختار اجرایی، مسابقه از 5 مرحله تشکیل شده است که ابتدا با معرفی آغاز شده و با رای تماشاگران بر اساس صدق گفتار امتیازی به دست می‌آورند. در مراحل بعدی به سوالات مرتبط با شغل خود، که قبلا در مورد آنها از مردم نظرسنجی شده است، پاسخ می‌دهند. مرحله‌ی سوم با درخواستی از طرف مجری شرکت کنندگان می‌بایست به بیان تجربه‌ها و خاطرات پاسخ بدهند. در مرحله‌ی چهارم با بیان دفاعیه‌ی پایانی مبنی بر توجیه شرکت کنندگان و تماشاچیان در مورد این مسئله که چرا ایشان هنرپیشه نیستند از خود دفاع می‌کنند و در نهایت با نظر تماشاگران، هنرپیشه انتخاب خواهد شد و امتیاز به برنده‌ی اصلی خواهد رسید. این برنده ممکن است فرد هنرپیشه باشد که به خاطر بازی خوب توانسته به این مرحله برسد و یا از دیگر شرکت کنندگان مسابقه باشد.

مرحله­‌ 1: معارفه (8 دقیقه)

در این مرحله شش شرکت کننده وارد مسابقه شده و به هر کدام یک دقیقه فرصت داده می‌شود تا بتواند خلاصه‌ای از زندگی و تجربه کاری خود، سختی‌ها و لحظات لذت بخش شغل خود و دلیل انتخاب این شغل برای زندگی را ارائه دهند.

(برای آشنایی با این مرحله می‌توانید متن راهنمایی پایین صفحه را مطالعه فرمایید.)

تماشاگران، بر اساس صدق گفتار، رفتار و عکس العمل شرکت کنندگان می‌بایست به شرکت کننده‌ای که اطمینان دارند “هنرپیشه نیست” رای دهند. امتیازدهی به این صورت است که هر شرکت کننده‌ای که بیشترین رای را بیاورد، بیشترین امتیاز را دریافت کرده و به همین ترتیب امتیازات به دیگر شرکت کنندگان تعلق می‌گیرد.

اهداف مرحله­‌ی اول:

در ابتدای مسابقه فضایی برای هر شرکت کننده فراهم شده است تا بتواند در مورد شغل خود، سختی‌ها و لحظات لذت بخش، روحیه­‌ای که مناسب هر شغل است و … اطلاعاتی به تماشاگران و مخاطبان برنامه بدهد تا بتوانیم برای اولین بار با هر کدام از آنها آشنا شویم. همچنین با توجه به اینکه در میان شرکت کنندگان دو هنرپیشه نقشی را بازی می‌کنند و در نهایت این تماشاگران هستند که بر اساس صدق گفتار شخصی که هنرپیشه نیست را انتخاب می‌کنند، لازم است که این دو هنرپیشه بتوانند مهارت خود را بکار گیرند و برای مخاطبان باور پذیر به نظر برسند.

مرحله 2: سوالات نظر سنجی (12 دقیقه)

در این مرحله، یک سوال از هر شرکت کننده پرسیده می‌شود. سوالات با ده گزینه‌ی صحیح روی نمایشگر نشان داده می‌شود. این سوال توسط مردم در یک نظرسنجی پاسخ داده شده است. شرکت کننده می‌بایست از بین 10 گزینه‌ی نمایش داده شده، 5 گزینه‌ای که فکر می‌کند در نظر مردم بیشترین رای را آورده، را انتخاب نماید.

پس از جمع آوری امتیازات، دو هنرپیشه از طریق صفحه‌ی نمایشگر رو به روی خود، یکی از شرکت کننده‌ها را از دور مسابقه بدون اینکه دیگران و تماشاگران متوجه شوند، حذف می‌کنند.

اهداف مرحله­‌ی دوم:

در هر زمینه‌ی کاری، باورها و واقعیاتی در ذهن عموم مردم شکل گرفته که بعضا صحیح و یا نادرست است. در این مرحله پاسخ سوالات، با توجه نظر و اعتقادی که مردم نسبت به آن سوال دارند، طبقه‌بندی شده است. یکی از معیارهایی که می‌توان هنرپیشه را از شرکت کننده‌ای که با شغل واقعی خود وارد مسابقه شده است تشخیص داد، میزان تسلط به این باورها و واقعیات است. همچنین با توجه به این که متخصصان هر حرفه در مسابقه حضور دارند، فضایی فراهم شده تا توسط آنها این باورها را در نظر مردم و بینندگان ابهام زدایی نمود.

در مرحله‌­ای که هنرپیشه‌ها یک شرکت کننده را حذف می‌کنند، گمانه زنی برای دیگر شرکت کننده‌ها و بینندگان به وجود می‌آید تا با توجه به منطق‌هایی که در مسابقه شکل می‌گیرد (به طور مثال کسی که حذف شده امتیاز بیشتری داشته یا تسلط بیشتری به مطالب داشته و یا حتی در مرحله‌ی معرفی به یکی از هنرپیشه‌ها ظن داشته و …) بتوان حدس زد چه کسی هنرپیشه است. پس بحث‌ها سمت و سوی دقیق­تری به خود می‌گیرند. همچنین دیگر شرکت کننده‌ها متوجه قدرت هنرپیشه‌ها شده و سعی می‌کنند با جدیت بیشتری در صدد قانع کردن تماشاگران و دیگر شرکت کننده‌ها باشند.

حذف و دفاعیه – 10 دقیقه

سپس با توجه به شرکت کننده‌ای که حذف شد و نحوه‌ی پاسخ گویی هر فرد به سوالات، شرکت کنندگان با هم بر سر این که “کی هنرپیشه است؟” به بحث و گفتگو می‌پردازند. در این مرحله با رای شرکت کنندگان، فردی که ظن دیگران را نسبت به خود برانگیخته است، حذف می‌شود.

حضور این بخش در روند مسابقه حیاتی است. به این منظور که می‌بایست باتوجه به اتفاقاتی که تا به حال در برنامه رخ داده است، شرکت کننده‌ها اولین بحث‌های جدی را بر سر اینکه چه کسی هنرپیشه است با یکدیگر داشته باشند تا بتوانند یک نفر را از دور مسابقه حذف نمایند.

مرحله­‌ی 3: غافلگیری توسط مجری (10 دقیقه)

در این مرحله، مجری تصمیم می‌گیرد که یک درخواست واحد مرتبط با تجربه‌ی کاری (خاطرات، اولین روز استخدام، نحوه‌ی مدیریت یک بحران و …) از شرکت کنندگان باقی مانده (4 نفر) داشته باشد. هر کدام از شرکت کنندگان 1 دقیقه فرصت دارند به درخواست پاسخ بدهند. سپس سه شرکت کننده‌ی دیگر 1 دقیقه فرصت دارند برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر از شرکت کننده سوالات خود را بپرسند.

پس از اتمام این مرحله، هر شرکت کننده می‌تواند بر اساس تسلط هر رقیب بر موضوع، فن بیان و میزان باورپذیر بودن، یک امتیاز از بین سه انتخابی که دارد به هر رقیب بدهد. سپس رای گیری توسط تماشاگران و شرکت کنندگان صورت می‌گیرد. و در این مرحله یک نفر مجددا حذف می‌گردد.

اهداف مرحله‌ی سوم:

هیچ کدام از شرکت کننده‌ها (جز هنرپیشه‌هایی که تا این مرحله در مسابقه باقی ماندند) از درخواستی که مجری از آنها دارد، بی اطلاع هستند. در نتیجه می‌بایست تا حد امکان بر موضوع تسلط داشته و با اعتماد به نفس به سوال پاسخ دهند. همینطور با توجه به اینکه درخواست‌های مجری حول تجربیات، اتفاقات و خاطراتی است که در هر حرفه روی می‌دهد، اطلاعاتی در مورد سختی‌ها، رویدادهای تلخ و شیرین که در هر شغل وجود دارد به بینندگان داده می‌شود.

اینکه امتیازات این مرحله به دست شرکت کننده‌ها داده می‌شود، می‌توان با توجه به روند امتیاز دهی هر کدام، در مورد اینکه “کی هنرپیشه است؟” حدس‌های منطقی مطرح نمود.

مرحله‌ی 4: دفاعیه (6 دقیقه)

در این مرحله سه شرکت کننده‌ی باقی مانده، خطاب به تماشاگران و بینندگان، از خود دفاع می‌کنند. پس از دفاعیه‌ی هر فرد، تماشاگران یک دقیقه فرصت دارند تا از شرکت کننده، سوالات خود را بپرسند. سپس رای گیری بین تماشاگران برای حدس اینکه چه کسی هنرپیشه است، انجام می‌شود. یک نفر با رای تماشاگران حذف شده و تنها دو نفر در مسابقه به مرحله‌ی بعدی می‌روند. پس از حذف، دو هنرپیشه به تماشاگران معرفی می‌شوند.

با گذشت سه مرحله از بازی، زمان مناسبی است که شاهد قضاوت بینندگان و تماشاگران حاضر در استودیو باشیم. با دفاعیه‌ای که هر شرکت کننده انجام می‌دهد فرصت این را دارد تا بتواند قضاوت‌ها را هدایت کرده و با پاسخ به سوالات تماشاگران بتواند صدق گفتار خود را ثابت نماید.

مرحله‌ی نهایی سوالات عمومی:

پس از اینکه در مراحل قبل هنرپیشه مشخص شد، حال زمان سنجش اطلاعات عمومی دو شرکت کننده‌ای که به این مرحله راه یافته‌اند می‌رسد. اگر در این مرحله دو شرکت کننده راه یابند، چون توانایی حذف هنرپیشه‌ها را داشتند یک امتیاز ویژه دریافت می‌کنند. که این امتیاز تنها به شرکت کنندگان تعلق می‌گیرد و نه به هنرپیشه‌ها.

هر شرکت کننده تا به اینجای کار امتیازاتی کسب کرده است که می‌تواند این امتیاز را به ضریب مشخصی به همینطور به آنها 1 دقیقه فرصت داده شده است تا به 5 سوال از 10 سوال با گروه بندی‌های مختلف (احکام، ادبیات، جغرافیا، گردشگری، تاریخ، هنر، ورزش، دفاع مقدس، اقتصاد، کامپیوتر و اطلاعات عمومی) به درستی پاسخ دهند. از این ده سوال هر شرکت کننده فرصت دارد به دو سوال پاسخ نادرست دهد. همچنین به صورت همزمان سوالات از دو شرکت کننده‌ی نهایی پرسیده می‌شود.

هدف مرحله‌ی نهایی سوالات عمومی:

سنجش اطلاعات شرکت کنندگان با توجه به حرفه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند در این مرحله صورت می‌گیرد. همینطور نشان داده می‌شود که هر شرکت کننده چقدر به حوزه فعالیت کاری خود وارد است.

«راهنمای معرفی»

شرکت کنندگان می‌بایست در مرحله‌ی آغازین مسابقه ضمن معرفی حتما به نکات زیر اشاره کنند. همچنین یادآوری می‌شود در این مرحله به شرکت کنندگان تنها یک دقیقه فرصت داده شده است.

  • نام و نام خانوادگی
  • سن
  • مدرک تحصیلی
  • شغل حال حاضر
  • سابقه‌ی کاری
  • محل کار (شرکت، کارخانه، خانه و …)
  • توانایی‌های لازم برای موفقیت در این شغل
  • سختی‌های کار
  • لحظات لذت بخش
  • دلیل انتخاب این شغل برای زندگی

یک نمونه برای یک معرفی کامل

سلام، من پیمان پورمقیمی هستم. چهل و هشت سالمه و مشاور سیستم‌های مدیریتی (iso) و مدیر عامل یک شرکت برنامه ساز تلویزیونی هستم. 15 ساله در زمینه تبلیغات و برنامه سازی فعالیت می‌کنم. شرکتم 2 تا شعبه داره که واحد بازرگانی در اراک هست و واحد تولید تهرانه. من کارم رو از برگزاری نمایشگاه‌ها شروع کردم و پله پله تا جایگاهی که الان دارم رسیدم. این شغل نیاز به آشنایی با رشته‌های مختلف داره، با افراد زیادی در ارتباطم، از بین تمام کارهایی که تجربه کردم برنامه سازی جز سخت‌ترین‌هاش بوده، هم از جهت مسئولیتی که به عهده دارم و همینطور تولید محتوا، مباحث فنی، بیننده و سازمان صدا و سیما …

 برای ساخت یه برنامه تلویزیونی احتیاج به هماهنگی بین حداقل 70 – 80 نفر هست و مدیریت این افراد  کار سختیه، از طرفی می‌بایست در طراحی‌ها نکات بسیار زیادی رو مدنظر قرار داد، در طول شبانه روز حداقل 12 ساعت و گاهاً 20 ساعت، تعطیلی نداریم و همش کار کار کار

ولی نکته جذابش زمانیه که برنامه با استقبال عمومی مواجه بشه، اون موقع است که هم از خودم و هم از کارم خیلی خوشم میاد.